Saat Alırken Bilmeniz Gereken 6 Şey

 

1-) Saatim orijinal mi? Marka bir saat alırken ilk dikkat edilecek konu, saatin orijinalliğini belgeleyen Sertifikaya sahip olmasıdır. Orijinal Sertifikası olmayan saatlerin büyük bölümü taklit çıkabilmektedir. Yeni veya ikinci el bir saat için öncelikle talep etmeniz gereken şey saate ait Sertifika olmalıdır. Yeni bir saat aldığınızda zaten sorun yoktur, Sertifika zaten olmazsa olmazdır ve saatle beraber verilir. 

Eğer eski Vintage bir saat alıyorsanız ve saatin sertifikası yoksa, o zaman ilgili markayla ilgili bir uzmandan veya saatçiden destek alarak saatin orijinalliğini saptamanız gerekir. Orijinallik tespiti internetten veya saat üzerindeki numara ve yazılarla yapılamaz, fiziki incelenmesi gerekir.

2-) Saatinizi satın aldığınız yerin o markaya ait yetkili bir satıcı olması tercih sebebi olmalıdır. Alışveriş yaptığınız yerin ''Yetkili'' satıcı olup olmadığını sorabilir veya ilgili markanın Resmi sitesine giderek Bayi listesinden öğrenebilirsiniz.

3-) Bir saatin bileğinize göre uygun büyüklükte olup olmaması önemli konulardandır. Günümüzde Erkek saatlerinde üretilen marka saatler cinslerine göre 39-46 mm arasındadır. Bayan saatlerinde ise 28 mm ile 38 mm yaygındır. Bunun tepiti için çeşitli çaplardaki saatleri denemek çözüm olacaktır. Saat büyüklüğü biraz da zevk ve tercih meselesidir. 

4-) Klasik mi? Spor mu? Bu seçim kişinin kendi tercihdir. Erkek veya bayan yaşam tarzına göre seçimini yapmalıdır. Akrep yelkovan'dan ibaret klasik saatler veya Chronograph özelliğine sahip Spor saatler kullanıcısının karakterini yansıtır.

5-) Deri kordon mu? Çelik veya Silikon Kordon mu? Deri kordonlu saatlerde dominant ve ön planda olan direkt saatin kendisidir. Deri kordonlu saatlerin çoğu klasik tarz olsalar da, son yıllarda spor saatlere de ayrı bir güzellik katmaktadır. Kauçuk kodonlar spor, çelik kordonlar ise hem spor hem klasik olarak kullanılabilmektedir.

6-) Otomatik mi? Pilli mi? Otomatik saatler mekanik kurgulu mekanizmalara sahip olup pil gerektirmezler. Bilek hareketinizle kendisini kurar ve çalışır. Saati kullanmadığınızda aşağı yukarı 48 saat sonra kendiliğinden durur. Yeniden kullanmak istediğinizde saatinizi ayarlar ve kullanmaya devam edersiniz. Quartz (Pilli) saatler de ise minimum 1-2 yıl pil ömrü vardır. Otomatik saatler Pilli saatlere nazaran daha yüksek fiyatlıdır. Saat camları ise Safir (Çizilmez) ve Mineral olabilmektedir. Safir Camlar çizilmeye karşı dayanıklıdır. Mineral camların çiziklerinin is temizlenebilme özelliği vardır.


Son olarak alacağınız marka saatin geçerli bir garanti sertifikası, faturası, kullanım kılavuzu ve orijinal kutusu olması da yukarıdaki maddelere eklenebilir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR